Rejstřík pojmů 

Blavatská

Zpět na rejstřík

 - Blavatská, Helena Petrovna von Hahn (1831 -1891) - představitelka a propagátorka tzv. teosofických a esoterických nauk. 

Narodila se v Jekatěrinoslavi roku 1831 ve velmi bohaté a vznešené rodině. Celé dětství poslouchala jen samé ruské legendy a pověry; aby na ně zapomněla, svěřili její výchovu anglické guvernantce. Jenže tvrdohlavé a náladové dítě chůvu odradilo a službu opustila. Děvčátko o to více přitahovaly pekelné a pohádkové bytosti.

Po svém nezdařeném sňatku s generálem Blavatským uprchlá společně s jednou ruskou dámou z vlasti a procestovala Egypt, Řecko, některé východoevropské země, rovněž střední Asii, Indii, Afriku a Jižní Ameriku. Působila i v Garribaldiho revolučním vojsku za sjednocení Itálie. Všude navazovala styky s místními čaroději a kouzelníky, ve střední Asii se zúčastnila seance šamana (viz), který předváděl bilokaci (viz). Po návratu byla obdařena okultními schopnostmi - např. jasnovidectvím (viz) a mediumnitou.

Její učitelé jí prý ve střední Asii svěřili poslání, aby světu odhalila některé znalosti. Poté odcestovala do New Yorku, aby zde 25. listopadu 1875 založila Theosofickou společnost.

Od té doby žila a působila ve Spojených státech, Indii a Velké Británii. Po velice bohatém životě zemřela v Londýně roku 1891. Mezi nejznámější díla náleží: Iris zbavená tajemství a Tajná doktrína.

Viz: theosofie.