Rejstřík pojmů 

Houdini

Zpět na rejstřík

- Houdini Harry, původním jménem Ehrik Weiss, pocházel z Budapešti. Odhaloval triky šarlatánů a spiritistů, ale sám předváděl neuvěřitelné kousky. V Rusku unikl nahý z vězeňské cely v Petropavlovské pevnosti, v New Yorku se během několika minut vyprostil ze svěrací kazajky, když byl z mrakodrapu zavěšen na tyči hlavou dolů, v Londýně se dal svázat řetězy a v pytli hodit do Temže, vyplaval živ a zdráv. Prohlašoval, že snese každou ránu - po jedné přednášce ho jakýsi student uhodil prudce do břicha. Utrpěl zranění, na které v r. 1926 zemřel. 

Byl odpůrcem spiritismu (viz), odhaloval podvody a triky při seancích. Odhaloval Manželce před smrtí řekl, že pokud existuje posmrtný život, že jí dá vědět. Nestalo se však nic a ani plamen svíčky, který zapalovala ve výročí jeho smrti, nijak nereagoval. Jeho triky jsou dodnes nepochopitelné. 

Své umělecké jméno si patrně přivlastnil po "otci" moderní magie Jean-Eugen Robert Houdinim (1805 - 1871). Ten byl původně hodinářem, konstruoval různé přístroje, ale kouzlil bez větších rekvizit. R. 1839 vystavoval v Paříži hodiny, které zdánlivě šly samy; omezoval počet diváků na 20 a vstupné bylo proto velmi drahé. Naléval pět různých nápojů z jedné lahve, nechal vyrůst pomerančovník, jehož plody pak rozdával.