Rejstřík pojmů 

Caysedo 

Zpět na rejstřík

 Alfonso Caycedo se narodil roku 1932 v kolumbijském hlavním městě Bogotě, kde také chodil do školy. Protože jeho přáním bylo stát se lékařem, odjel studovat lékařskou fakultu do Madridu. Přečetl díla dvou známých psychiatrů Lopeze Ibora a Vidora Frankiho a začal se věnovat právě této specializaci. Ovšem ne všechny techniky se mu zamlouvaly a potvrdila to i praxe u dr. Lopeze Ibora. Např. elektrošoky nebo inzulínové koma považoval za nehumánní. Stal se objevitelem chemické hypnózy. (viz)

Hodně cestoval; v Nancy se setkal s dr. Cuvelierem, žákem Couého (viz); své znalosti z oblasti hypnózy nabídl k lékařským účelům, domníval se však, že vzhledem k novému využití musí hypnóza dostat nové jméno, jelikož stávající bylo zneváženo díky šantánovým výstupům. Proto vytvořil termín sophrologie (viz), který přejal z řečtiny.

Aby zdokonalil objektivní poznání lidského vědomí, rozhodl se pro metodu fenomenologie. S tímto úmyslem přijel do Švýcarska a stal se asistentem dr. Ludwiga Biswangera, jenž se na danou metodu specializoval. Alfonso Caycedo se oženil s jednou mladou dámou, která byla vášnivě zamilovaná do Orientu, což ovlivnilo jeho další kariéru. Caycedova žena patřila k vyznavačům jógy, kterou on zpočátku pokládá za zábavu. Přečetl si však manželčiny knihy, pojednávající o vědomí a silně na něj zapůsobila Aurobindova teze. Společně se svou ženou tedy odjel do Indie, kde navázal styky s lékaři, aby se snad nenechal zlákat šarlatány. Plně pochopil smysl jógy a načerpal zde hlavní myšlenky svých pozdějších prací.

Posléze odcestoval také do Japonska, kde vytvořil nový způsob relaxace, onen nový druh hypnózy, nazvaný sophrologií, nechal se přitom inspirovat pojmy v orientálních zemích velmi rozšířenými.