Rejstřík pojmů 

Castaneda

Zpět na rejstřík

- Castaneda, Carlos

- vystudoval Kalifornskou univerzitu v Los Angeles.

V roce 1960 prováděl antropologický výzkum v indiánského etnika v jihozápadní části USA. Přitom navázal styky s místním kouzelníkem a šamanem (viz), Juanem Carlosem. Šaman se rozhodl udělat ze studenta hotového muže a vzal jeho výchovu pevně do svých rukou. Naučil ho, jak naslouchat vlastnímu tělu a jak získané poznatky vyjádřit. Vštípil mu také, že nejvyšším stupněm vědění je pravda. Seznámil ho s rostlinami s halucinogenní účinky, používanými při jistých kúrách a experimentech.

Získaný materiál použil Castaneda ve svých čtyřech knihách: Ďáblovo býlí a opojení, Cítit, Cesta do Ixtlanu, Dějiny moci. Díla jsou odrazem šamanovy školy, která Castanedovi dala veškeré poznatky o halucinogenních rostlinách. Mladý Castaneda je sám na sobě vyzkoušel, což sice ubírá jeho informaci na objektivitě, ale přináší velmi realistický pohled na projevy vyvolávané požitím zmíněných rostlin. 

Jedni přivítali Castanedovo dílo s nadšením, druzí se k němu stavěli kriticky. Nadále se o něm diskutuje. Ať už jsou Castanedovy knihy diskutabilní či hodnotné, samotný autor zůstal zvídavým objevitelem těch nejtajnějších schránek lidské psychiky.

Vyčítá se mu, že odhalil sny vyvolané účinky takových rostlin jako je datura či peyotl, a tím usnadnil cestu některým lidem k  drogám (viz), používaným pod zástěrkou duchovního vzestupu, v honbě za neobvyklými zážitky.