Rejstřík pojmů 

Crowley

Zpět na rejstřík

Crowley Aleister (1875 - 1947) - okultista a mág. 

Edouard Alexandre Crowley se narodil 12. října 1875 v Leamingtonu ve Velké Británii. Jeho rodina zbohatla vařením piva, žila velice prostě a nutila k tomu i chlapce. Když s dobrým pro­spěchem absolvoval školu, usadil se v Londýně. Trpěl vášnivou zálibou v pseudonymech a neustále si vymýšlel falešný aristokratický původ. Sotva Crowley dospěl, stal se, jak to sám nazýval, „vojákem Démona" a vzdal se předchozí představy o „vojáku Božím".

Po smrti otce zdědil značné jmění, což ho zbavilo potřeby pracovat, vydal se proto na cesty, při nichž odhalil své okultistické a kouzelnické vlohy. Měl zjevení (viz); jeho úkolem prý bylo dát se do hledání tajemství okultních věd, metod, které by mu umožnily rozvíjet vrozené vlohy, dostat se ke zdrojům magie, navštívit proslulá duchovní místa - Indii, Tibet a Čínu.

Ve skutečnosti hledal cestu za slávou. V pařížské knihovně Bibliotheque de ´Arsenal objevil práci mága jménem Abra-Melin, pojednávající o Svaté magii. Zřídil velmi formální středisko magie v Boleskine ve Skotsku, poblíž jezera Loch Ness. Jeho firmu však pronásledovala smůla: kočí se upil k smrti, jedna jasnovidkyně, kterou Crowley povolal z Londýna, se místo jasnovidectví věnovala prostituci, ztratil se majitel domu a místní řezník si podřezal žíly a vykrvácel. Shoda okolností? Zlověstné ovzduší? Crowleye často podezírali z černé magie a ony nešťastné události byly údajně odplatou.

Dovedl ovládat lidi, což zneužíval ve svých rituálech. Byl považován za jeden z kořenů satanských machinací Třetí říše. Roku 1905 se pokoušel sloučit tři vzájemně si konkurující řády (Zlatý úsvit - Golden Dawn, Stříbrné hvězdy - Astrum argentum a anglickou Stříbrnou hvězdu - Silver star). V Číně prý dosáhl stupně zasvěcení Mistra chrámu v r. 1912, dosáhl stupně Mistra Orientu a zastoupení pro Anglii a Irsko. Také zastupoval Templářský řád, kde se podepisoval jako Baronet.

Aleister Crowley zemřel roku 1944 v malém rodinném penzionu na jihu Anglie. Byl úplně na mizině a velmi nemocný, nebylo divu, protože zcela podlehl drogám.