Rejstřík pojmů 

Arigo

Zpět na rejstřík

- José Pedro de Freitas, známější pod jménem Arigo, představuje jednu z nejpodivnějších záhad, tvrdý oříšek pro moderní medicínu a chirurgii.

V letech 1950 - 1971, než zahynul při automobilové nehodě, prováděl tisíce chirurgických zákroků všeho druhu; odstraňoval cysty i rakovinu žaludku. Operoval starým kapesním nožíkem bez použití anestézie, hypnózy a dezinfekce. Jeho pacienti si přesto nikdy nestěžovali na bolest a uzdravovali se bez komplikací. Arigovou zvláštností byl jeho univerzální dar ducha. Prohlásil, že k poslání léčitele ho přivedl jakýsi doktor Fritz, jenž se mu zjevil ve snu a u zvláště těžkých případů se vracel, aby ho řídil.

Onen zvláštní jev, který se udal v brazilském městečku Congonhas de Campo mezi Belo Horizonte a Riem, vyvolal v Brazílii a na Filipínách zrod tzv. chirurgů s holýma rukama – filipínské léčitelství (viz) - psychochirurgie (viz)

Na rozdíl od Ariga však většina z nich neoperovala doopravdy. Ke svým zákrokům používali holé ruce, dotýkali se pacientova těla a energicky masírovali postižené místo, až se na kůži objevila jakási nekrvácející oděrka, kterou považovali za zhmotnění nemoci. Poté byl pacient prohlášen za vyléčeného. Po zaškolení na Filipínách několik jedinců provozovalo tuto psychickou chirurgii i v Evropě.