Osobnosti v psychotronice (ČR)

Karel Ottovič Zeeling

Ke Karlu Ottovičovi Zeelingovi cestovali lidé ze všech koutů SSSR. Tak obrovská byla popularita tohoto léčitele a senzibila, žijícího v sibiřském městě Tomsk. Nemocní chtěli stanovit diagnózu a určit způsob léčby.

"Zeeling byl muž s vlasy bílými jako sníh, které mu splývaly na ramenou, vous i laskavé modré oči" - vzpomíná po létech na svého lékaře jeden z jeho pacientů. 

"Nejprve vztáhl své ruce. Naprosto nic o mně nevěděl, ale jeho ruce zkoumají a hledají nemoc po celém těle. Vy nemáte appendix - řekl pojednou Zeeling. A byla to pravda.

Zeeling prý mohl diagnostikovat všechny druhy věcí. Třeba držel ruce nad vejcem a určoval, zda se vylíhne kohout nebo slepice. Prý mu to vždycky vyšlo.

Počátkem šedesátých let mnozí Sibiřané učili renomované sovětské odborníky číst rukama, když se usilovně snažili zaměřit životní energii, vycházející z pacientova těla. Tak to prý dělal i Zeeling.

Zeeling u sebe stále nosil zvláštní trojboký krystal. S jeho pomocí mohl předvídat něco, co jiný nedokázal - totiž počasí. Když mělo pršet, krystal dostával jasně namodralou barvu. Jednou Zeeling prohlásil: "Sledujte noviny. Pravděpodobně dojde někde k silnému sopečnému výbuchu." A skutečně, tisk záhy ohlásil výbuch sopky v Tichém oceánu. Náhoda? Docela možná, ale zároveň Zeelingova veliká odvaha.

Zeeling proslul v SSSR jako průkopník lékařské radiesthesie, která je dnes oblastí výzkumu psychotronických fenoménů. Zeelingův odkaz přivedl novou generaci sovětských parapsychológů k ideám o přirozenosti života, zvláště pak k energetické povaze myšlenky. V r. 1937 byl K. O. Zeeling zavražděn.