Osobnosti v psychotronice (ČR)

František Ferda

Narodil se 31. 3. 1915 ve Spáleném Poříčí, vystudoval gymnázium a teologickou fakultu KU v Praze a r. 1939 byl vysvěcen, aby se věnoval duchovní správě na venkově. Už na studiích se však věnoval za vedení pražského lékaře Hofmana studiu léčivých bylin a irisdiagnostice.

V r. 1948 byl farářem v Nechválících u Sedlčan a byl už znám jako léčitel. V 50. letech byl jako tisíce jiných odsouzen ve vykonstruovaném procesu a prožil pak osm let ve vězeních, pracoval v táboře „L" v jáchymovských dolech na drcení radioaktivní rudy. Po propuštění pracoval manuálně a během Pražského jara 1968 se opět dostal do duchovní správy. Opět léčil lidi a dával recepty na čaje z léčivých bylin, obklady a koupele, dostával i mnoho dopisů nemocných.

V roce 1964 se mu dostalo zcela neočekávaně daru „jasnovidné diagnózy". Zamyslel se nad dopisem nemocné ženy, která trpěla bolestmi, ale neoznámila diagnózu. Náhle pocítil, že se někam jakoby propadá a intuitivně věděl, že ta žena, vzdálená 50 km, trpí ledvinovými kamínky, znal jejich počet a umístění. Když se vzpamatoval, tušil, co se stalo, ale ještě několikrát pokus opakoval se stejným výsledkem a snadněji.

Od té doby dělal jasnovidné diagnózy, stačilo říci mu adresu pacienta bydlícího třeba stovky kilometrů daleko a jeho „mozkový radar" si jej za pár minut našel a nahlásil mu přesnou diagnózu - dosáhl až vzdálenost 2 tisíce km. Zdarma dělal denně 30 až 50 diagnóz, někdy i pro lékaře. Občas byl vysílen a musel pár dní odpočívat. Jen heroická láska k nemocným vysvětluje, že vydržel tuto činnost - teprve pár let před smrtí musel přestat s diagnózami pro dospělé a ponechal si jen děti.

Jeho činnost sledoval a na zahraniční sympózia i do výzkumných ústavů jej provázel prezident mezinárodní organizace pro psychotroniku PhDr. Zd. Rejdák.

František Ferda, katolický kněz, zemřel v noci z neděle na pondělí 8. 7. 1991 v sušické nemocnici.

Fenomenální význam P. Františka Ferdy pro psychotroniku a pro experimentální psychologii vyzdvihl ve své smuteční řeči Dr. Rejdák při pohřbu, který se konal dne 16. července 1991 v Sušici.